skip to Main Content
حساب کاربری من ۶۶۴۱۰۹۸۸ - ۶۶۴۱۶۵۹۴ | تلگرام
۱۳۴۸۰۳۸۵۰۰ Homeopathy For Insomnia

هومیوپاتی چیست؟

فصل اول کتاب روش درمان هومیوپاتی به قلم دکتر محمدرضا ذوالفقاری
بنیان گزار هومیوپاتی “دکتر ساموئل فردریش هانمان” پزشک، فیزیک‌دان ، شیمی دان معروف و یکی از بهترین زبان شناسان بود. او در “میسن” آلمان در تاریخ ١۰ آپریل ١٧۵۵ متولد شد و در تاریخ ٢ جولای ١٨۴٣ در پاریس درگذشت.
“هانمان” بعد از گرفتن مدرکش از دانشگاه ‘ارلانگن’ در سال ١٧٧٩، در زمینه‌ی پزشکی شروع به کار کرد. در واقع کل قرن ١٨ یکی از دوره‌های تئوری و فرضیه سازی درباره‌ی طبیعت بیماری و سبب و اثرشناسی آن در اروپا بود. در نتیجه به تعداد این تئوری‌ها، روش‌های درمانی متنوع و متفاوتی وجود داشت. “هانمان” از این که یک قانون مشخص و معلوم برای معالجه وجود نداشت، ناامید ودلسرد شد.
“هانمان” بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی‌اش از دانشکده‌ی پزشکی ازدواج کرد. شهرت او در زمینه‌های شیمی و پزشکی تثبیت شده بود ولی هنوز ناراضی بود. بنابراین دست از کار پزشکی کشید و همه‌ی دوستان و همکارانش را ناامید کرد.
وی در نامه‌ای به یکی از دوستانش نوشت:
«برای من بسیار دردناک بود که همیشه در تاریکی پیش روم و بیماری را بر طبق فرضیه هایی که درباره‌ی بیماری داده شده‌اند با موادی که از یک تصمیم تصادفی به دست آورده‌شده‌اند، معالجه کنم. از این رو طبابت را کنار گذاشتم،که شاید دیگر خطر صدمه زدن به بیمار را متحمل نشوم و کاملاً در کارشیمی و کارهای مربوط به ادبیات مشغول شدم.»
“هانمان” به عنوان یک شخص شریف و با صداقت تصمیم گرفت که از تظاهر به این که می‌تواند درمان کند، بپرهیزد چرا که اعتقاد داشت اصلاً درمانی صورت نمی‌گیرد.”هانمان” به چهارده زبان مسلط بود و می‌توانست ترجمه کند.در سنین جوانی به خاطر ترجمه‌ی کتاب دو جلدی Demachy، شیمی دان فرانسوی مشهور شد.
مواد و روش آزمایش
او زمانی که سخت به دنبال نوری می‌گشت، ناگهان ایده‌ای نورانی چشمانش را روشن کرد. وی سرگرم ترجمه کتاب متریامدیکا (خلاصه‌ای از عملکرد‌های عوامل درمانگر) نوشته شده توسط ‘پروفسور کولن’ از دانشگاه لندن، بود. ‘کولن’ بیست صفحه از کتابش را به نشانه‌های درمانگر پوست درخت پروئی، به نام سینکونا که امروزه به عنوان گنه گنه شناخته شده است، اختصاص داده بود و دلیل موفقیتش در درمان مالاریا را تلخی آن نام برده بود. “هانمان” با این توضیح کوتاه و ناقص راضی شد و دست به کاری فوق العاده زد. او برای چند روز عصاره‌ی پوست درخت سینکونا (گنه گنه) را دو بار در روز خورد.
مشاهدات
در ابتدا پاها و نوک انگشتانش و …. سرد شد. بی رمق و خواب آلود شده، تپش قلب گرفت، نبضش ضعیف و کوچک شد. نگرانی غیرقابل تحمل، لرزش، تعریق دست‌ها و پاها نمایان شد و بعد ضربان تند در سر و قرمزی در گونه‌ها و تشنگی ظاهر شد.
تمام این علائم که همگی از خصوصیات معمول تب نوبه‌ای است، یکی پس از پس دیگری ظاهر شدند ولی هنوز از سرمای خاص و خشونت لرزان خبری نبود. هر حمله، دو یا سه ساعت طول می‌کشید و اگر دارو دوباره تکرار می‌شد، علائم دوباره عود می‌کردند. “هانمان” مصرف سینکونا را قطع کرد و دوباره به حالت سلامتی بازگشت.
نتیجه‌گیری و استنتاج
او سینکونا را روی سایر اعضای خانواده‌اش امتحان کرد. همان اتفاقات رخ داد. دیدگان “هانمان” با همان چند آزمایش اولیه با سینکونا باز شده بود. او متوجه شد که داروها تنها با آن نیرویی که می‌توانند بیماری را ایجاد کنند، می‌توانند بیماری را درمان کنند و همان طور یک دارو می‌تواند شرایط خاص را درمان کند که می‌تواند در هنگام آزمایش روی افراد سالم شرایط خاص را ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو