skip to Main Content

برای خرید کتاب پزشکی به کجا مراجعه کنیم ؟

کتابفروشی-نشر-اشراقیه-مجتمع-تجاری-فروزنده-خرید-کتاب-پزشکی

خرید کتاب هم مثل خرید هر کالای دیگری معضلات و مشکلات خود را دارد . بسیاری علاقه به خرید کتاب به صورت حضوری دارند و ورق زدن کتاب برای بسیاری از کتابخوانان امری خوش آیند است . اگر شما جزو این دسته از مخاطبان کتاب هستید حتما به خیابان انقلاب سر خواهید زد . ضلع جنوبی خیابان انقلاب پر است از کتابفروشی های مختلف دانشگاهی , حقوق و عمومی . البته کتابفروشی های پزشکی معتددی هم از میدان انقلاب تا خیابان فخررازی به صورت پراکنده وجود دارند ولی هیچ کدام از این کتابفروشان ناشر اصلی کتاب ها نیستند . لذا اگر تمایل به خرید مطمئن دارید توصیه میشود که کتاب ها را از خود ناشرین اصلی تهیه بفرمایید که خودشان عموما دارای کتابفروشی هستند . به طور مثال انتشارات اشراقیه در محدوده ی انثلاب دو فروشگاه دائمی دارد که برای تهیه هر گونه از کتب پزشکی میتوانید به آن مراجعه کنید .

اگر هم قصد خرید کتاب از کتابفروشی های انقلاب را دارید به این موضوع دقت کنید : از کتابفروشی خرید کنید که خودش ناشر علوم پزشکی است.

در بازار کتاب پزشکی به علت قیمت بالای کتاب و بالطبع سود مناسب آن , کتابفروش های متعددی به صورت فصلی کتاب ها را در ترم مهر ماه یا بهمن ماه از ناشرین خریداری میکنند و به شما مخاطبین ارائه میکنند . معمولا بدون تخفیف و با بهای پشت جلد .

خرید کردن از خود ناشرین دو مزیت دارد :

اول اینکه میتوانید از تخفیف های خود ناشرین پزشکی استفاده کنید که به علت قیمت بالای کتاب های پزشکی این مورد میتواند بسیار جذاب باشد . تخفیف های ویژه ناشرین پزشکی مثلا انتشارات اشراقیه از ۱۰ الی ۲۵ درصد ممکن است متغیر باشد . مثلا شما در نشر اشراقیه میتوانید کتاب هایی نظیر ترجمه اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۱۸ یا ایمونولوژی ابوالعباس ۲۰۱۸ را با تخفیف تهیه کنید

دوم اینکه از اصلی بودن و کیفیت کتاب مطمئن خواهید بود و در عین حال در صورت مشکل چاپی در کتاب به راحتی با مراجعه به آن فروشگاه میتوانید کتاب را تعویض کنید . بسیاری از این ناشرین حتی کتاب های شما را با کتاب های دیگر قابل تعویض میدانند و در صورت خرید میتوانید تا چند روز بعد اقدام به تعویض کتاب خود با کتاب دیگری نمایید .
این دو مزیت دقیقا مواردی است که در خرید کتاب از کتابفروشی های پزشکی متفرقه نباید رویشان حساب کنید.

در خرید کتاب پزشکی به صورت آنلاین هم میتوانید همین مورد را در نظر داشته باشید . از سایتی خرید کنید که خودش ناشر است . طبیعتا انتشارات هیچوقت جواب سر بالا به مشتری غیر حضوری نمیدهد . ولی کتابفروشی های متفرقه ای که به صورت آنلاین خدمات خرید کتاب پزشکی ارائه میدهند میتوانند به صورت های مختلفی از ارائه خدمات سر باز بزنند . به طور مثال با تغییر قیمت کتاب ها آنها را با قیمت متفاوتی در اختیار شما بگذارند . موردی که بسیار روی کتاب های زبان اصلی ارجینال و چاپ افست مشاهده میشود .

اینجا خوب است که در مورد کتاب های افست و ارجینال هم توضیح دهیم . کتاب های افست به کتاب های زبان اصلی پزشکی اطلاق میشود که در داخل به صورت دیجیتالی و تک نسخه چاپ میشوند و معمولا کیفیتی مشابه ارجینال ولی قیمتی به مراتب کمتر دارند . در سال های گذشته و به خصوص قبل از افزایش قیمت ارز بسیاری از کتاب های زبان اصلی به صورت ارجینال به کشور وارد میشدند و در اختیار دانشجویان قرار میگرفتند . ولی با افزایش قیمت تمام شده ی این کتاب ها بسیاری از دانشجویان رو به استفاده از کتب افست پزشکی آورده اند . البته کیفیت چاپ این کتب تقریبا مشابه همان کتاب های ارجینال است و نمیتوان تفاوت عمده ای در آنها پیدا کرد .
این کتاب های افست به جهت نداشتن قیمت پشت جلد با قیمت های بسیار متفاوتی ارائه میشوند . بعضا حتی کتابفروشان اینگونه کتاب ها را از ناشرین به قیمت های بسیار پایین خریداری میکنند و با قیمت های بسیار بالا به فروش میرسانند . پس دقت کردن به خرید از تولید کننده در این مورد بسیار اقتصادی است . چرا که بعضی اوقات با مراجعه به نشر اصلی کتب افست میتوانید به قیمت یک کتاب سه کتاب تهیه کنید . مثلا برای خرید کتاب اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۱۸ میتوانید به کتابفروشی نشر اشراقیه مراجعه کنید .
تولید کنندگان کتب افست هم بسیار متفاوت اند ولی میتوانید با یک کار بسیار ساده بهترین و ارزان ترین کتاب را تهیه کنید . به چند فروشگاه سر بزنید . هیچوقت از اولین فروشگاه کتاب خود را تهیه نکنید . حتما بعد از سر زدن به کتابفروشی های میدان انقلاب به پاساژ های دورتر هم سر بزنید . به طور مثال پاساژ هایی مثل فروزنده و ظروفچی , که تقریبا رو به روی درب اصلی دانشگاه تهران قرار دارند از قدیم فروشگاه های توزیع کتب افست و ارجینال بوده اند . اکثرا هم خود تولید کننده ی این کتب هستند . پس کار راحتی دارید . به چند فروشگاه که سر بزنید راحت متوجه میشود که چه کسی قیمت بهتر و کیفیت بالاتری دارد . از دفعات بعد هم میتوانید بدون مراجعه حضوری از همان فروشنده یا تولید کننده با اطمینان خرید کنید . مثلا برای تهیه کتاب هایی نظیر بافت شناسی پزشکی جان کوئیرا یا کتاب زیست شناسی سلولی و مولکولی لودیش هم به صورت افست و هم ترجمه از نشر اشراقیه اقدام کنید .
داشتن یک مرجع مطمئن برای خرید کتاب مثل پیدا کردن یک تعمیرکار خودروی مطمئن است . هم اقتصادی است هم تضمینی.

توصیه میکنیم کتابفروش ها را تنها نگذارید . حتما کتاب اصلی بخرید و از کپی کردن کتب ناشرین پرهیز کنید . صدمه زدن به ناشرین خصوصی علوم پزشکی در سال های اخیر باعث شده که بسیاری از آنها از تولید کتب جدید دست بکشند که این خود صدمه ی بزرگی به صنعت نشر است و جدا از آن ادامه ی این روند ممکن است باعث شود که تا چند سال دیگر ناشری وجود نداشته باشد که مخاطبان از آن خرید کنند یا کتابشان را کپی کنند.

دست آخر سعی کنید حضوری بروید و کتاب ها را ورق بزنید . خرید آنلاین راحت است ولی هیچ چیز جای ورق زدن کتاب را نمیگیرد . حس خوب لمس کتاب برای هر کتاب خوانی لذت بخش است .


امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به دانشجویان و مخاطبین کتب پزشکی در تهیه کتاب کمک کرده باشیم .

0 دیدگاه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
preloader