skip to Main Content

معرفی بهترین کتاب های اطلس‌ آناتومی برای دانشجویان پزشکی

بسته کتاب آناتومی گری | زبان اصلی + ترجمه فارسی + خلاصه گری + اطلس گری

در این مقاله سعی داریم ۵ تا از بهترین اطلس های آناتومی را به شما معرفی کنیم . این ۵ کتاب مهم برای دانشجویان پزشکی بسیار کاربردی هستند و میتوانند به عنوان منبع و رفرنسی کامل برای دانشجویان مورد استفاده قرار میگیرند . ما در این مقاله کتاب هایی را معرفی کرده ایم که هم در دنیا پر فروش و پر مخاطب هستند و هم اینکه در دانشگاه های ایران به عنوان رفرنس درسی مورد استفاده قرار میگیرند .


کتاب هایی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد :

 • کتاب اطلس آناتومی گری
 • کتاب اطلس آناتومی تیمه
 • کتاب اطلس آناتومی روهن
 • کتاب اطلس آناتومی زوبوتا
 • کتاب اطلس آناتومی نتر

همانطور که میدانید کتاب های آناتومی گری یکی از معروف ترین منابع برای آموزش آناتومی می باشند . عناوین زیادی با عنوان GRAY وجود دارد , مثل Grays for students , Grays Anatomy Review و در انتها Grays Atlas of Anatomy . این کتاب ها هر کتاب در مقطع خاصی و برای کاربرد خاصی نوشته شده اند . مثلا کتاب آناتومی گری برای دانشجویان که ویرایش ۲۰۲۴ آن به تازگی چاپ شده است متنی مناسب برای دانشجویان علوم پایه است . کتاب اطلس آناتومی گری هم به عنوان کتابی جانبی در کنار کتاب آناتومی برای دانشجویان گری میتواند برای آموزش بالینی و تشریحی عمومی مورد استفاده دانشجویان قرار گیرد . در این مقاله چند کتاب اطلس پزشکی معرفی شده اند ولی میتوان گفت جمع و جور ترین عنوان از میان آنها همین کتاب اطلس آناتومی جیبی گری است.

کتاب اطلس آناتومی گری منبع غنی برای دانشجویان است که از نظر بالینی متمرکز، واضح و مصور بوده و تصویری زنده و بصری از ساختارهای آناتومیک ارائه می‌دهد. در این کتاب ساختارهای متنوع آناتومیکی بدن شناسایی شده‌اند و با وجود تصاویر و راهنمایی‌های بصری نزدیک به ۱۰۰۰ شکل نفیس آناتومیکی، باعث می‌شود روابط بین آن‌ها را با یکدیگر بهتر بشناسید. این کتاب برای شناسایی مناسب در آزمایشگاه و آماده‌سازی موفقیت‌آمیز دانشجویان برای دوره امتحانات ضروری است. این کتاب یکی از بهترین اطلس آناتومی برای دانشجویان در دوره علوم پایه است. اگر به دنبال کتاب اطلس آناتومی بدن انسان فارسی میباشید این کتاب میتواند به شما کمک کند.

تصاویر به کار رفته در این اطلس علاوه بر پیچیدگی که در جزئیات دارند، به صورت شماتیک می باشند.

نمونه عکس های کتاب اطلس آناتومی گری:


برای دیدن کتاب اطلس گری به این لینک مراجعه کنید : کتاب اطلس آناتومی گری

این کتاب شامل سه بخش با عناوین زیر می‌باشد:

 • اطلس آناتومی تیمه ( تنه )
 • اطلس آناتومی تیمه (اندام‌های داخلی)
 • اطلس آناتومی سر و گردن تیمه

کتاب اطلس آناتومی تیمه برای دانشجویان مناسب است ؟

متن این کتاب نه تنها برای دانشجویان رشته‌های مختلفی که برای اولین بار آناتومی را مطالعه می‌کنند، بلکه برای اساتید و ارائه دهندگان نیز منبعی ارزشمند و ایده‌آل به شمار می‌رود. در این کتاب ساختارهای اسکلتی عضلانی، عروقی و عصبی ابتدا به صورت سیستماتیک و سپس به صورت توپوگرافی ارائه می‌شوند. نزدیک به ۲۱۰۰ تصویر شامل تصاویر واقعی و فوق العاده در خصوص اشعه ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن، نمودارها، جداول و متون توصیفی وجود دارد. لازم به ذکر است که تاکید بر روابط مهم بین ساختار و عملکرد آناتومیک علاوه بر معرفی کاربردهای بالینی، دانشی عملی نیز به دانشجویان ارائه می‌دهد. بهترین اطلس آناتومی در بخش جنرال آناتومی اطلس آناتومی نتر است اما کتاب اطلس تیمه هم برای آشنایی با بخش اسکلتی عضلانی بسیار قابل اتکا میباشد.

THIEME Atlas of Anatomy - General Anatomy and Musculoskeletal System - خرید کتاب اطلس آناتومی تیمه جلد اول -2020

برای دیدن محتوای کتاب اطلس آناتومی تیمه چنرال آناتومی کلیک کنید

کتاب اطلس آناتومی تیمه (اندا‌م‌های داخلی)

ما این کتاب را از آنجا که تصاویر تشریحی مناسبی را از اندام‌های داخلی ارائه می‌دهد، علاوه بر دانشجویان پزشکی، به دستیاران، پزشکان و کسانی که در تصویربرداری تشخیصی دخیل هستند نیز پیشنهاد می‌کنیم. در ویراست های قبلی جزئیات بیشتر در مورد روابط آناتومیک اندام‌های داخلی، و سیستم‌های عصب و لنفاوی بودند. ولی در ویرایش جدید این کتاب براساس ۱۰ بخش طبقه بندی شده است که با مروری بر حفره‌های بدن شروع می‌شود. بخش‌های بعدی سیستم‌های قلبی عروقی، خونی، لنفاوی، تنفسی، گوارشی، ادراری، تناسلی، غدد درون ریز و اندام‌های عصبی خودمختار را پوشش می‌دهند. سپس واحدهای منطقه‌ای که قفسه سینه، شکم و لگن را پوشش می‌دهند با مروری مختصر شروع می‌شوند، و در فصل‌های آخر به صورت عمیق‌تری به جزئیات ساختار و عروق عصبی منطقه و اندام‌های آن می‌پردازند. کتاب اطلس آناتومی تیمه به لحاظ بصری بسیار کاربردی استو برای دانشجویان رشته پزشکی میتواند یک همراه کامل در مبحث آناتومی تشریح باشد . البته باید در نظر داشته باشید که این کتاب به تنهایی نمیتواند منبع مناسبی در یادگیری آناتومی باشد . در ادامه ی مقاله ما کتاب های دیگری را نیز معرفی میکنیم .

کتاب اطلس آناتومی تیمه (سر و گردن)

این کتاب، کتابی استثنایی است که تصاویر بسیار دقیقی را با آناتومی کاربردی و بالینی مرتبط ترکیب می کند. همانطور که نویسندگان گفته‌اند، این کتاب بهترین متن بالینی ( کلینیکال ) و اطلس را در کنار هم ارائه کرده است . ویرایش های قبلی کتاب اطلس آناتومی تیمه ( سر و گردن ) با اضافه شدن صدها تصویر جدید و به‌روزرسانی‌های قابل توجه در محتوای نوروآناتومی ارائه شده است . بخش‌های سر و گردن شامل استخوان‌ها، رباط‌ها، مفاصل، ماهیچه‌ها، سیستم لنفاوی، اندام‌ها، ساختارهای عصبی عروقی مرتبط و آناتومی به صورت توپوگرافی وجود دارند. بخش نوروآناتومی، بافت شناسی سلول‌های عصبی و گلیال و سیستم عصبی خودمختار را پوشش می‌دهد، سپس نواحی مختلف مغز و نخاع را مشخص می‌کند و در آخر آناتومی مقطعی و سیستم‌های عملکردی را نشان می‌دهد. بخش آخر دارای یک واژه نامه و خلاصه‌ است که شامل شش موضوع جدید، از ساختارهای عصبی عروقی بینی تا حلق است.

شکل های کتاب های اطلس آناتومی تیمه به چه صورت هستند ؟

کتاب اطلس آناتومی تیمه دارای تصاویری شماتیک با توضیح نسبتا مفصل در جزئیات است . در اینجا نمونه‌ای از آن را برای مقایسه بهتر این اطلس با دیگر کتاب ها آورده ایم , تصاویر این کتاب معمولا در کنار توضیحی کوتاه از متن کتاب میتواند برای آموزش جامع آناتومی کاربرد مناسبی داشته باشد .


کتاب اطلس روهن یکی از بهترین کتاب ها برای تشریح آناتومی است . این کتاب یکی از معدود کتاب های اطلس آناتومی است که دارای تصاویر واقعی از جسد میباشد. این اطلس دارای عکس‌های تمام رنگی از کالبد شکافی واقعی جسد، همراه با نقشه‌های شماتیک و تصاویر تشخیصی است. این عکس‌ها ساختارهای آناتومیک را با واقعیتی غیرقابل مقایسه با دیگر کتاب های موجود به تصویر می‌کشند. این ویرایش از کتاب روهن دارای تصویربرداری بالینی اضافی، از جمله  MRI، CT و تکنیک‌های آندوسکوپی است.

نمونه کتاب اطلس آناتومی روهن


برای مشاهده کتاب اطلس آناتومی روهن اینجا را کلیک کنید

اطلس آناتومی زوبوتا هم مثل کتاب تیمه و خیلی از کتاب های آناتومی در سه بخش تدوین و تالیف شده است

 • جلد اول شامل: آناتومی عمومی و اندام‌های فوقانی و تحتانی
 • جلد دوم شامل: قفسه سینه و شکم و لگن
 • جلد سوم شامل: سر و گردن‏ و چشم و گوش و اعصاب و طناب نخاعی است.
Atlas of Human Anatomy Sobotta 2018 - اطلس آناتومی زوبوتا - سه جلدی | کتاب اطلس آناتومی زوبوتا 2018

در ادامه کتاب ضمیمه‌هایی وجود دارد که شامل جداول عضلات و مفاصل عضلانی است. این کتاب که حدودا ۱۳۰۰ صفحه است به دانشجویان مقاطع علوم پایه کمک میکند تا با جزییات کامل مباحث مربوط به آناتومی را آموزش ببینند .در انتهای کتاب هم ۵۰۰ سوال امتحانی جدید برای کمک به تثبیت یادگیری و پشتیبانی از آمادگی برای امتحان در اختیار دانشجویان قرار گرفته است . بازم به دکر است که کتاب اطلس آناتومی زوبوتا یکی از قطور ترین و حجیم ترین عناوین علوم پایه است و بسیاری از دانشجوها برای خواندن این کتاب فرصت کافی نخواهند داشت . این نکته را هم در نظر داشته باشید که یکی از مزیت های این اطلس تصاویر واقعی‌تر نسبت به سایر اطلس‌های آناتومی است که خود میتواند نکته ی مهمی در انتخاب کتاب اطلس برای دانشجویان باشد.

نمونه تصویر از کتاب اطلس آناتومی زوبوتا ۲۰۱۸:


برای مشاهده کتاب اطلس آناتومی زوبوتا اینجا را کلیک کنید

همانطور که میدانید یکی از پر فروش ترین و مهم ترین کتاب های اطلس آناتومی , کتاب اطلس آناتومی نتر است . این کتاب که در طی ۲۰ سال اخیر رفرنس بی چون و چرای جهانی برای یادگیری آناتومی بوده توسط انتشارات اشراقیه در قطع وزیری و چاپ رنگی با کاغذ گلاسه چاپ شده است . فرانک نتر در این کتاب تمامی بدن را به صورت سه بعدی با نقاشی به تصویر کشیده و با رنگ آمیزی دقیق آنها آموزش و فهم بهتری از مطالب آناتومی را ارائه کرده است . این کتاب برای دانشجویان و متخصصان بالینی که در حال یادگیری آناتومی هستند و همچین دانشجویان علوم پایه که واحد تشریح عمومی دارند بسیار مناسب است زیرا آناتومی بدن انسان را به شکل سیستم به سیستم، با جزئیات واضح و درخشان از دید یک پزشک به تصویر می‌کشد. این اطلس که در بین اطلس‌های آناتومی منحصر به فرد است، حاوی تصاویری است که بر روابط آناتومیکی تأکید دارد که برای پزشکان در آموزش و عمل بسیار مهم هستند.

تصاویر ارائه شده در این اطلس شامل: تصاویر جدید از مناطق مهم بالینی مانند حفره لگن، حفره‌های زمانی و زیر گیجگاهی، شاخک‌های بینی و موارد دیگر است. این تصاویر به صورت شماتیک و توضیح جزء به جزء می‌باشند.

برای مطالعه دقیق تر و بررسی بهتر این کتاب میتوانید به ویدیو مربوط به معرفی کتاب اطلس آناتومی نتر مراجعه بفرمایید

Netter Atlas of Human Anatomy 8th Edition | اطلس آناتومی نتر 2023
Netter Atlas of Human Anatomy 8th Edition | اطلس آناتومی نتر ۲۰۲۳

نمونه تصویر شماتیک از اطلس آناتومی نتر:


در ادامه قصد داریم کتاب‌های معرفی شده را از نظر تعداد صفحات و سال چاپ باهم مقایسه کنیم:

نام کتابتعداد صفحاتسال چاپ
کتاب اطلس آناتومی روهن۵۵۶ صفحه۲۰۱۵
کتاب اطلس آناتومی نتر۸۰۰ صفحه۲۰۲۳
کتاب اطلس آناتومی گری۶۴۸ صفحه۲۰۲۰
کتاب اطلس آناتومی زوبوتا ۲۰۱۸۱۳۷۶ صفحه۲۰۱۸
کتاب اطلس آناتومی تیمه جلد ۱۵۵۶ صفحه۲۰۲۰
کتاب اطلس آناتومی تیمه جلد ۲۴۲۹ صفحه۲۰۲۰
کتاب اطلس آناتومی تیمه جلد ۳۳۸۷ صفحه۲۰۲۰

بهترین اطلس‌های آناتومی فارسی برای دانشجویان پزشکی

اکنون پس از معرفی تمامی اطلس‌ها اگر بخواهیم بهترین کتاب از میان این اطلس‌ها را معرفی کنیم، پیشنهاد ما کتاب اطلس آناتومی نتر است. این کتاب رویکرد منطقه‌ای کلاسیک و محتوایی مشابه با رویکرد سیستم‌ها دارد اما به طور سنتی سازمان‌دهی می‌شود و ناحیه به ناحیه بدن را با تصاویر شماتیک اما با جزئیات کامل شرح می‌دهد. همچنین دارای جداول عصبی جدید اختصاص داده شده به اعصاب جمجمه و اعصاب شبکه‌های گردنی، بازویی و لومبوساکرال می‌باشد که در تشخیصات پزشکی تا حد زیادی به دانشجویان کمک می‌کند. همانگونه که قبلا اشاره کردیم این اطلس که در بین اطلس‌های آناتومی منحصر به فرد است، حاوی تصاویری است که توسط پزشکان به تصویر کشیده شده است، بر روابط آناتومیکی تأکید دارد و در آموزش و عمل بسیار مهم است. در این خصوص یک ویدیو معرفی و توضیحات هم از کتاب در یوتیوب قرار دادیم که می‌توانید مشاهده کنید.

از آنجا که دانشجویان پزشکی باید کتاب‌های مرجع و به زبان اصلی را مطالعه کنند، اما اگر به هر دلیلی مایل هستید که کتاب‌های فارسی را بخوانید، در ادامه سه کتاب را به شما معرفی می‌کنیم:

این کتاب در واقع یک کتاب جیبی است که از مجموعه فلش کارت‌های کتاب اصلی آناتومی نتر ارائه شده است. از جمله مزایا این فلش کارت‌ها آسان، کوتاه و دلنشین بودن متون آن‌هاست که یادگیری را راحت‌تر می‌کنند. در این کتاب تصاویر آناتومی به همراه توصیفات و نکات بالینی در صفحات جداگانه ارائه شده‌اند.

خرید اطلس جیبی آناتومی نتر از اشراقیه


با وجود این کتاب جیبی به راحتی به تمام اطلاعات مربوط به آناتومی دست پیدا می‌کنید. این کتاب نیز به صورت فلش کارت ارائه می‌شود که هر کارت آثار هنری زیبا با ۴ رنگ یا تصویر رادیولوژیک از یک ساختار یا ناحیه خاصی از بدن را نمایانگر می‌کند. همچنین این اطلس جیبی به شما کمک می‌کند تا دانش آناتومیکی خود را برای امتحانات دروس یا آزمون USMLE به روز کنید. این کتاب قابل حمل، مختصر و ساده است و بهترین روش برای مطالعه آناتومی به زبان فارسی است.

اطلس جیبی آناتومی گری برای دانشجویان – ۲۰۲۰


کلیات آناتومی بر اساس سرفصل‌های تعیین شده درسی طراحی شده و از جدیدترین منابع در زمینه آناتومی عمومی به شمار می‌رود. شمای کلی کتاب طوری طراحی شده تا فراگیری مطالب و واژه‌های اختصاصی با استفاده از تنوع رنگ آسان‌تر گردد. همچنین چکیده هرفصل که هدف آموزشی سرفصل‌ها و مورد تاکید مدرسین این رشته می‌باشد نیز به صورت خوانا و ساده ارائه شده است. این کتاب جز کتاب‌های مرجع به زبان فارسی است که کاملا جامع و کامل می‌باشد. . این کتاب برای استفاده همگانی و برای مخاطبانی در رده پزشکی , مامایی , پیراپزشکی و … تالیف شده لذا بسیار خلاصه و موضوعی است و بسیاری از مباحث را به صورت مختصر توضیح داده است لذا در دسته کتاب های آناتومی عمومی قرار میگیرد .

خرید کتاب کلیات آناتومی از اشراقیه

بهترین و معتبرترین کتاب اطلس آناتومی چیست ؟

معتبرترین کتاب های اطلس برای مبحث آناتومی , کتاب اطلس آناتومی نتر و اطلس آناتومی گری است .

برای تشریح جسد از چه کتابی استفاده میکنند ؟

کتاب اطلس آناتومی روهن که صرفا تشریح جسد انسان است شامل عکس های رنگی واقعی از جسد میباشد و برای آموزش تشریح مورد استفاده قرار میگیرد.

برای آناتومی کتاب فارسی بخونیم یا زبان انگلیسی ؟

در مبحث آناتومی چون همه ی اصطلاحات به لاتین و انگلیسی است عملا مطالعه ی کتاب های فارسی چندان کمکی نمیکند به همین جهت ما توصیه میکنیم که از کتاب های زبان اصلی آناتومی مثل گری و نتر و زوبوتا استفاده نمایید.

3 دیدگاه

 1. سلام من بهترین کتاب آناتومی پزشکی که خوندم کتاب آناتومی گری بود . خیلی ساده بود برای دانشجو ولی یه کتاب بود به اسم آناتومی عمومی که استادمون معرفی کرده بود . هم شکل هاش سیاه سفید بود هم متن فارسی خیلی کم بود . حتما دانشجوها موقع انتخاب اطلس آناتومی پزشکی دقت کنن

 2. ببخشید من همه ی اطلس های بدن رو باهم مقایسه کردم ولی اطلس آناتومی بدن فارسی پیدا نمیکنم . هیچ اطلس نیست که فقط فارسی باشه ؟

  1. سلام . مبحث آناتومی مثل همه ی مباحث علوم پایه زبان مرجع داره که اون زبان مرجع لاتین – انگلیسی است . لذا اطلس آناتومی ای که فارسی باشه عملا وجود نداره . کتاب هایی مثل اطلس آناتومی انسان یا اطلس دورلند-گری هستند که اینها تا حدودی فارسی تر از بقیه اطلس ها هستند . میتونید از این عناوین استفاده کنید

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader