skip to Main Content

کتاب های ترم اول پرستاری

اشنایی با کتاب های ترم اول رشته پرستاری

یکی از اعضاء مهم در گروه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی که می‌توان اهمیت و ارزش نقش آن را هم‌ردیف با یک پزشک دانست، پرستار است. وظیفه این گروه از جامعه پزشکی تنها مراقبت از بیمار نبوده و آن‌ها دارای نقش‌های بیشتری همچون نقش حمایتی، مشورتی، مدیریتی و هماهنگی را به عهده دارند. اگر از علاقه‌مندان این رشته پرطرفدار یا از دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته هستید، با ما همراه باشید تا در ادامه با منابع ترم اول کارشناسی و کتاب‌های مناسب برای دانشجویان رشته پرستاری آشنا شوید.

دروس پیشنهادی ترم اول پرستاری همراه با منابع مرتبط

در  ترم اول پرستاری دروسی نظیر تشریح، فیزیولوژی، بیوشیمی، اصول و مهارت‌های پرستاری به‌صورت عملی و نظری و دروسی نظیر تغذیه و زبان به‌صورت نظری ارائه می‌شوند .برای این دروس چندین منابع معرفی شده است که ما در این مقاله به اصلی‌ترین و البته بهترین عناوین معرفی شده در دانشگاه‌ها می‌پردازیم .

درس تشریح عمومی

این درس که با عنوان تشریح عملی و نظری در عناوین ذکر شده است درواقع همان درس آناتومی است . برای این درس سه کتاب در بیشتر دانشکده‌های پرستاری کشور معرفی شده و استفاده می‌شود .

کلیات آناتومی – دکتر مهدی زاده ( آناتومی عمومی + آزمون )

کلیات آناتومی عمومی دکتر مهدی زاده

آناتومی عمومی – نراقی

آناتومی عمومی به همراه اطلس - دکتر نراقی و مهدی زاده و پاسبخش

 

درس فیزیولوژی عملی و نظری

در این درس هم به‌مانند درس تشریح دو واحد عملی و نظری به‌صورت جداگانه ارائه می‌شود که برای هر دو درس عناوین متعددی به‌عنوان رفرنس اصلی معرفی‌شده‌اند . تمامی این کتب یک مشخصه یکسان دارند و آن‌هم اینکه همگی از روی کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون طراحی شده‌اند . اکثراً به‌صورت ترجمه‌ها یا خلاصه‌هایی از این کتاب هستند که در ادامه به اصلی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم .

چکیده فیزیولوژی گایتون هال ۲۰۱۶

فیزیولوژی برای پرستاری و مامایی

فیزیولوژی برای پرستاران

درس بیوشیمی عملی و نظری

این درس هم به‌مانند دروس قبلی در دو واحد عملی و نظری ارائه می‌شود . اکثر کتاب‌های مربوط به بیوشیمی برحسب سه کتاب اصول بیوشیمی هارپر و بیوشیمی لنینجر و گاهی هم بیوشیمی استرایر هستند . برای دانشجویان رشته پرستاری معمولاً خلاصه‌هایی از این کتب ارائه و توسط اساتید در کلاس‌ها آموزش داده می‌شود . در ادامه چند عنوان از بهترین کتب خلاصه درزمینه بیوشیمی را به شما معرفی می‌کنیم .

کتاب بیوشیمی برای پرستار - زمانی - احسانی
کتاب بیوشیمی برای پرستار – زمانی – احسانی

روانشناسی فردی و اجتماعی

روانشناسی اجتماعی، مطالعه‌ی علمی و روشمند شیوه‌ی فکر کردن، احساس کردن و رفتار کردن انسان‌ها در حضور مستقیم و ضمنی دیگران است. همچنین مطالعه‌ی رفتار و افکار و احساسات انسان‌ها، وقتی به عکس‌العمل دیگران – که در آن زمان و مکان نیستند–  فکر می‌کنند، در حوزه روانشناسی اجتماعی قرار می‌گیرد.  این درس با عنوان بهداشت روان هم شناخته می‌شود.

روانشناسی عمومی و اجتماعی برای پرستار

روانشناسی عمومی اتاق عمل

اصول تئوری و مهارت‌های بالینی پرستاری

در این درس به‌صورت تئوری و عملی به دانشجویان مهارت‌های بالینی آموزش داده می‌شود به این شکل که با فراهم آوردن وسایل کمک آموزشی ،معاینه فیزیکی و مدل‌ها ،فرصتی ایجاد می‌کند تا دانشجویان پرستاری و مامایی در  محیطی آرام و  مناسب مهارت‌های تکنیکی و ارتباطی را قبل از ورود به عرصه بالینی فراگیرند . برای این درس چندین کتاب معرفی شده است که اکثراً به تفکیک عملی و نظری ارائه‌شده‌اند .

اصول و مهارتهای بالینی پرستاری پوتر و پری

کتاب اصول و مهارتهای بالینی پرستاری پوتروپری | خرید کتاب پرستاری پوتر و پری از نشر اشراقیه

اصول و مهارت‌های پرستاری تایلور ۲۰۱۹ ( روش های کار)

اصول و مهارتهای پرستاری تایلور 2019
اصول و مهارتهای پرستاری تایلور ۲۰۱۹

درس تغذیه و تغذیه‌درمانی در پرستاری

هدف کلی این درس افزایش آگاهی و ارتقاء دانش دانشجوی پرستاری پیرامون غذا و تغذیه واهمیت تغذیه صحیح درپیشگیری از سوءتغذیه و بیماری‌های مزمن و نقش تغذیه در تأمین سالمت فرد در دوره‌های مختلف زندگی و همچنین آشنا نمودن دانشجوی پرستاری با انواع رژیم‌های غذایی در درمان بیماری‌ها و اهمیت آموزش به بیمار در مورد رعایت رژیم غذایی مرتبط با بیماری است.

تغذیه و تغذیه‌درمانی برای پرستار

تغذیه و تغذیه‌درمانی در پرستاری

کتاب تغذیه درمانی برای پرستاران - اندیشه رفیع

اصول تغذیه رابینسون

کتاب اصول تغذیه رابینسون نشر اشراقیه

بخش سؤال و جواب‌های کاربردی

چه منابع و کتاب‌هایی برای درس تشریح در ترم اول پرستاری مناسب هستند؟

جواب: این درس که به اسم تشریح عملی و نظری عنوان می‌شود درواقع همان درس آناتومی است، که معمولاً در اکثر دانشکده‌های پرستاری کشور برای آن سه کتاب معرفی می‌شود که به شرح زیر است:
کلیات آناتومی – دکتر مهدی زاده ( آناتومی عمومی + آزمون )
آناتومی عمومی – نراقی
آناتومی عمومی بر اساس گری – چوراسیا – اسنل

سؤال: کتاب آناتومی عمومی دکتر شیرازی بر اساس چه منابعی نوشته‌شده و برای چه گروهی از دانشجویان پزشکی مناسب است؟

جواب: چارچوب اصلی نگارش این کتاب بر اساس کتاب «آناتومی عمومی چوراسیا» است و مطالبی مهم و کلیدی از منابعی همچون «آناتومی انسان چوراسیا» ، «اطلس آناتومی انسان نتر» و «اطلس آناتومی انسان زوبوتا» جمع‌آوری و در این کتاب گنجانده‌شده است. این کتاب علاوه بر منبعی کاربردی برای دانشجویان رشته‌های پرستاری، منبع مناسبی برای دانشجویان رشته‌های مامائی، پیراپزشکی، توان‌بخشی، مهندسی پزشکی و دندانپزشکی نیز به شمار می‌رود.

سؤال: اصلی‌ترین رفرنس‌های درس فیزیولوژی عملی و نظری برای رشته پرستاری چه کتاب‌هایی هستند؟

جواب: درس فیزیولوژی شامل دو واحد عملی و نظری است که به‌صورت جداگانه ارائه می‌شوند و برای هر دو واحد رفرنس‌های متعددی توسط اساتید معرفی‌شده‌اند . تمامی این منابع دارای یک ویژگی یکسان هستند و آن این است که همه آن‌ها چه به‌صورت ترجمه و چه به شکل تألیفی و خلاصه، بر اساس کتاب« فیزیولوژی پزشکی گایتون» طراحی شده‌اند؛ که اصلی‌ترین منابعی که در زمینه رشته پرستاری می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید به شرح زیر است:
چکیده فیزیولوژی گایتون هال ۲۰۱۶
فیزیولوژی برای پرستاری و مامایی علی راستگار فرج زاده – فاطمه رمضان شمس
فیزیولوژی برای پرستاران  دکتر فرناز نیکبخت،علی محمد خانی زاده

سؤال: بهترین منابع درس بیوشیمی به شکل خلاصه برای رشته پرستاری ترم اول چیست؟

جواب: اکثر کتاب‌های مربوط به مبحث بیوشیمی بر اساس سه کتاب «اصول بیوشیمی هارپر» ، «بیوشیمی لنینجر» و گاهی هم «بیوشیمی استرایر» تدوین می‌گردند. برای دانشجویان رشته پرستاری معمولاً اساتید این رشته، خلاصه و برگزیده‌ای از این سه کتاب را ارائه می‌دهند. در ادامه چند عنوان از بهترین کتاب‌های بیوشیمی به شکل خلاصه را معرفی می‌کنیم:
بیوشیمی برای پرستاران – حیدری زرنق
بیوشیمی برای پرستار- سعیده حسینی
بیوشیمی برای پرستار – دکتر مرتضی زمانی, دکتر عبدالوهاب احسانی

سؤال: منابع مناسب برای درس «اصول تئوری و مهارت‌های بالینی پرستاری» کدام هستند؟

جواب: دانشجویان رشته پرستاری در این درس به‌صورت تئوری و عملی مهارت‌های بالینی را فرامی‌گیرند. برای این درس منابع بسیاری معرفی می‌شود که در ادامه می‌توانید چند مورد از منابع مناسب برای درس «اصول تئوری و مهارت‌های بالینی پرستاری» را بیابید:
اصول و فنون پرستاری پوتر و پری- ترجمه  طاهره نجفی
اصول و مهارت‌های پرستاری تایلور ۲۰۱۹ ( روش های کار )
اصول و مهارت‌های بالینی پرستاری (پوتر و پری)- ترجمه ادریس عبدی فرد – آلیس خاچیان

سؤال: بهترین کتاب‌ها برای درس تغذیه و تغذیه‌درمانی در پرستاری کدام است؟

جواب: سه مورد از بهترین منابع برای درس تغذیه و تغذیه‌درمانی برای رشته پرستاری به شرح زیر است:
تغذیه و تغذیه‌درمانی برای پرستار – ترانه استکی
تغذیه و تغذیه‌درمانی در پرستاری- زهرا تذکری- مریم زارع
اصول تغذیه رابینسون

سؤال: محتوای کتاب « اصول تغذیه رابینسون» شامل چه مطالبی است؟

جواب: این کتاب دارای دو بخش و ۱۵ فصل است؛ که بخش اول آن یعنی، از فصل یک تا یازدهم شامل اصول غذا و تغذیه در سلامت و بیماری است و بخش دوم کتاب که از فصل دوازدهم تا پانزدهم است شامل کاربرد غذا و تغذیه در دوران مختلف زندگی است. اصول تغذیه رابینسون علاوه بر دانشجویان رشته پرستاری، یکی از مهم‌ترین منابع کارشناسی ارشد رشته تغذیه وزارت بهداشت است.

2 دیدگاه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader