skip to Main Content

آشنایی با رشته انفورماتیک پزشکی

انفورماتیک پزشکی، دانش کاربردی کامپیوتر و اطلاعات در علوم پزشکی و سلامت است، که در تعریفی جامع می­توان گفت:« انفورماتیک پزشکی دانشی چند رشته ­ایست که از ترکیب تمام علوم تشکیل شده است و هدف اولیه آن­ها جمع ­آوری، نگهداری، تحلیل و پردازش اطلاعات در حوزه علوم پزشکی و سلامت است.» این علوم شامل رشته­ های مختلفی مانند علوم کامپیوتر و طراحی نرم افزار، دانش اطلاعات، شناخت شناسی، مهندسی نیاز، مهندسی ارتباطات انسان و کامپیوتر و… می­شود.

امروزه باتوجه به رشد سریع علم و فناوری در دنیا به­ نظر می‌رسد نقش استفاده از آن‌ها به ­ویژه در علوم مربوط به سلامت روز به ­روز برجسته‌تر می‌شود. در این میان، یکی از دغدغه‌های اساسی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در حیطه‌های پزشکی و پیراپزشکی، نحوه کاربرد و استفاده از فناوری اطلاعات بوده است.

رشته انفورماتیک پزشکی بیشتر از ده سال می­باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه­های ایران ورود پیدا کرده است و فارغ­التحصیلان رشته­های مختلف از جمله انفورماتیک پزشکی، کامپیوتر (گرایش­های مختلف)، ریاضی آمار و مدارک پزشکی، کتاب­داری پزشکی و پزشکی می­توانند برای ادامه تحصیل در این رشته داوطلب شوند و پس از قبولی در آزمون­های ورودی هر مقطع به تحصیل مشغول شوند.

کتاب انفورماتیک پزشکی شامل چه مباحثی می‌­شود؟

کتاب انفورماتیک به نقش کامپیوتر در ارائه خدمات پزشکی می­پردازد، درواقع یک چارچوب مفهومی و رویکرد عملی برای پیاده­ سازی و مدیریت فناوری اطلاعات به جهت بهبود مراقبت ­های بهداشتی ارائه می­کند. کتاب های حوزه ی انفورماتیک در اصل تقاضا رو به رشد پزشکان، محققان و دانشجویان برای معرفی جامع موضوعات کلیدی در این زمینه را برآورده می­کند.

انفورماتیک زیست پزشکی شورتلیف جلد اول 2021

کتاب جامع انفورماتیک زیست پزشکی شورتلیف

کتاب حاضر ترجمه پنجمین ویرایش کتاب انفورماتیک زیست پزشکی نوشته ادوارد اچ شور تلیف و همکاران وی می باشد که در سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر گردیده است. این کتاب اولین راهنمای جامع این حوزه می باشد که اولین ویرایش آن در سال ۱۹۹۰ منتشر گردید که شامل مطالب اصلی انفورماتیک بود و منبع اصلی برای کسانی بود که بدنبال دوره های آموزشی پیشرفته جستجو می کردند. ویرایش پنجم علاوه بر حفظ ساختار اولیه، شامل عناوین و موضوعات جدید، خلاصه واژگان و منابع است. این کتاب شامل ۳۰ فصل می باشد که نسبت به ویرایش قبلی ۴ فصل جدید را شامل می گردد. جلد اول این اثر که هم اکنون پیش روی شماست مشتمل بر بخش اول کتاب و حاوی ۱۳ فصل می باشد.

فهرست بخش اول : موضوعات اصلی انفورماتیک زیست پزشکی

فصل ۱ : انفورماتیک زیست پزشکی: علم و ساز وکار
فصل ۲ : داده های زیست پزشکی مالکیت، نگهداری و استفاده
فصل ۳ : تصمیم گیری زیست پزشکی: استدلال احتمالات بالینی
فصل ۴: انفورماتیک شناختی
فصل ۵ : تعامل انسان _کامپیوتر ، کاربردپذیری و جریان کار
فصل ۶ : مهندسی نرم افزار برای مراقبت بهداشتی و زیست پزشکی
فصل ۷ : استاندارد های انفورماتیک زیست پزشکی
فصل ۸: پردازش زبان طبیعی برای متون بهداشتی
فصل ۹ : انفورماتیک زیستی
فصل ۱۰: انفورماتیک تصویر برداری زیست شناسی
فصل۱۱: انفورماتیک سلامت شخصی
فصل ۱۲ : اخلاق در انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی: کاربران ، استانداردها و دستاوردها
فصل ۱۳: ارزیابی منابع اطلاعات سلامت و زیست پزشکی

دارندگان لیسانس کارشناسی در رشته های زیر میتوانند برای شرکت در آزمون کنکور ارشد انفورماتیک پزشکی ثبت نام کنند :

ریاضی (کلیه گرایش ها)، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکتری عمومی پزشکی و دکتری عمومی دندانپزشکی

رشته های مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی

ضرایب آزمون برای این رشته در کنکور ارشد

اصول بر نامه نویسی و ساختار داده ها۲
ریاضی و آمار حیاتی۲
مدیریت اطلاعات سلامت۳
انفورماتیک سلامت۳
کلیات و اصطلاحات پزشکی۲
زبان عمومی۲

کتاب انفورماتیک پزشکی مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای کلیه دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی مناسب می­باشد.

0 دیدگاه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader