skip to Main Content

سال نو مبارک ، سفارش های کتب فارسی که از تاریخ ۲۶ اسفند ثبت میشوند از تاریخ ۶ فروردین و کتاب های زبان اصلی از ۱۸ فروردین ارسال خواهند شد.

کتاب های ترم اول مامایی

تجربه دوران بارداری و لحظه متولد شدن نوزاد، شاید بی‌نظیرترین و خاص‌ترین تجربه هر مادری در زندگی‌اش باشد. بنابراین حضور و نقش مامایی دلسوز و ماهر در کنار هر مادری در طول دوران ۹ ماهه بارداری تا زمان تولد نوزاد، مایه آرامش خاطر او است. البته هر ماما نقش و فعالیت گسترده‌تری علاوه بر مراقبت‌های دوران بارداری داشته که شامل مشاوره قبل و بعد از ازدواج، آموزش نحوه تنظیم خانواده، آموزش به دختران درزمینهٔ بهداشت بلوغ و بعد از آن و مراقبت‌های بهداشتی مادر و کودک است.

اگر از علاقه‌مندان به رشته مامایی هستید باید بدانید که دانشجویان در ۸ ترم، دروس عمومی و تخصصی را می‌گذرانند؛ که در طول ترم اول اکثر این درس‌ها، دروس تخصصی عمومی علوم پزشکی است. در این مقاله ما سعی داریم عناوین و دروس موردنظر ترم اول رشته کارشناسی مامایی را به همراه رفرنس‌ها و کتاب‌های مربوط به آن بررسی کنیم.

آناتومی تشریح عمومی

در این درس به‌صورت گام‌به‌گام تمام مفاهیم ضروری درس آناتومی بدن انسان، توضیح داده‌شده است، این آموزش پیش‌نیازی کاملاً ضروری در جهت درک مفاهیم درس آناتومی که موردنیاز دانشجویان پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن نظیر اتاق عمل است. تمامی دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی این واحد را می‌گذرانند لذا اکثریت این دانشجویان از رفرنس‌های زیر استفاده می‌کنند .

کلیات آناتومی – دکتر مهدی زاده ( آناتومی عمومی + آزمون )

کلیات آناتومی عمومی دکتر مهدی زاده

آناتومی عمومی – نراقی

آناتومی عمومی به همراه اطلس - دکتر نراقی و مهدی زاده و پاسبخش

آناتومی عمومی

فیزیولوژی

 فیزیولوژی در آموزش پزشکی اهمیت بسیار دارد و در طی دوره علوم پایه به دانشجویان تدریس می‌شود . این درس برای دانشجویان رشته کارشناسی مامایی در دو درس دو واحدی به‌صورت مجزا در ترم اول و دوم ارائه می‌شود . در این رشته دانشجویان با سازوکارهای فیزیولوژیک بدن انسان آشنا می‌شوند.

فیزیولوژی برای پرستاری و مامایی

ضروریات فیزیولوژی پزشکی

چکیده فیزیولوژی گایتون هال ۲۰۱۶

خلاصه فیزولوژی خرید کتاب فیزیولوژی گایتون

QR خلاصه فیزیولوژی پزشکی گایتون – هال ۲۰۱۶

خلاصه گایتون - خرید کتاب فیزیولوژی

بیوشیمی

بیوشیمی علم گسترده و پیچیده‌ای است که با توجه به فرار بودن مطالب، فراگیری آن مشکل است.. با توجه به این‌که این درس عملاً زیربنای فراگیری علوم پزشکی و زیست‌شناسی و فهم بسیاری از مفاهیم زیستی است، یادگیری آن امری مهم و ضروری خواهد بود. برای دانشجویان رشته‌ی مامایی نیز به جهت آشنا بودن اولیه با اصول بیوشیمیایی بدن انسان نیاز است که این درس با دقت مطالعه شود .

GBS بیوشیمی هارپر ۲۰۱۵

خلاصه بیوشیمی برای رشته علوم پزشکی - خرید کتاب بیوشیمی هارپر

مروری بر بیوشیمی مصور هارپر ۲۰۱۵

اصول و فنون پرستاری و مامایی

درس اصول و فنون که یکی از مقدماتی‌ترین دروس تخصصی رشته پرستاری و مامایی محسوب می‌شود درواقع یکی از مشترکات رشته‌ی پرستاری و مامایی است . در این درس دانشجویان با اصول اولیه درمان و خدمات بالینی پرستاری از بیماران آشنا می‌شوند. این واحدها ممکن است به‌صورت عملی هم به دانشجویان ارائه شود اما عموماً این مباحث در ترم‌های اول و دوم فقط به‌صورت نظری یا تئوری به دانشجویان ارائه می‌شود . برای این درس کتاب‌های متعددی به‌عنوان منابع معرفی می‌شود که ما به چند عنوان اصلی آن می‌پردازیم .

اصول و فنون پرستاری – نظری و عملی

اصول و فنون مامایی و روش کار در اتاق عمل

اصول و فنون پرستاری (ویراست دوم)

اصول و فنون پرستاری پوتر و پری

روانشناسی عمومی

این درس هم جزو دروس عمومی از سری دروس تخصصی رشته‌های علوم پزشکی است . دانشجویان علوم پزشکی لازم است که به‌طور دقیق با شرایط روحی و روانی بیماران آشنا باشند تا بتوانند اعمال دقیق‌تری در خصوص درمان آنان به‌کارگیرند . در این درس نکات مقدماتی و ابتدایی در رابطه با شناخت ساختار روانشناسی انسان موردنظر قرار می‌گیرد . دانشجویان در این درس به جهت یکسان بودن با رشته‌ی پرستاری و حتی اتاق عمل و هوشبری عملاً از رفرنس‌های یکسانی استفاده می‌کند .

روانشناسی عمومی و اجتماعی برای پرستار

روانشناسی عمومی اتاق عمل

سلول و بافت شناسی

آشنایی با بافت‌شناسی انسانی و نکات ضروری سلولی و مولکولی از مباحث ای است که در این درس موردبررسی قرار می‌گیرد. دانشجویان تمامی رشته‌های علوم پایه پزشکی لازم است که در مورد بافت‌شناسی و بیولوژی انسانی اطلاعات به‌روزی داشته باشند.  این مطالعات ممکن است در نظر اول با این رشته چندان همخوانی نداشته باشد اما به جهت پیچیده بودن درمان و روند آن نیاز است که دانشجویان تمامی رشته‌های علوم پزشکی و مرتبط با آن آشنایی اولیه با بسیاری از علوم مرتبط را داشته باشند . برای این درس چندین رفرنس برای مطالعه معرفی‌شده که ما به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کتاب سلول شناسی و بافت شناسی عمومی انسان

مبانی بافت شناسی نظری و عملی ( مهر آئین )

چکیده و نکات کلیدی زیست شناسی سلولی مولکولی و ضروریات مهندسی ژنتیک

چکیده و نکات کلیدی زیست شناسی سلولی مولکولی و ضروریات مهندسی ژنتیک
چکیده و نکات کلیدی زیست شناسی سلولی مولکولی و ضروریات مهندسی ژنتیک – تمام رنگی

سایر دروسی که دانشجویان این رشته در ترم اول با آن آشنا می‌شوند دروس عمومی نظیر زبان است که البته برای دانشجویان این رشته به لحاظ آشنایی با منابع زبان اصلی بسیار حائز اهمیت است . توصیه می‌کنیم که برای آشنایی با تکست بوک ها و کتاب‌های رفرنس اصلی مامایی به این لینک مراجعه بفرمایید.

در این مقاله سعی شد که کتب اصلی این رشته در ترم اول بررسی شود . شما میتوانید در مقاله های بعدی با دروس و کتب مرجع این رشته در ترم های بعد آشنا شوید .

بخش سؤال‌ها و جواب‌های کاربردی

سؤال: بهترین منابع درس آناتومی تشریح عمومی برای رشته مامایی کدام است؟

جواب: تسلط بر دانش آناتومی پیش‌نیازی بسیار ضروری برای دانشجویان پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن ازجمله رشته مامایی است. کتاب‌های « کلیات آناتومی – دکتر مهدی زاده ( آناتومی عمومی + آزمون )» ، « آناتومی عمومی – نراقی» و « آناتومی عمومی دکتر شیرازی» سه مورد از بهترین منابع برای یادگیری دانش آناتومی هستند که اکثر دانشجویان پزشکی از این منابع بهره می‌برند.

سؤال: بهترین منبع به شکل خلاصه از کتاب « فیزیولوژی گایتون و هال ۲۰۱۶» کدام است؟

جواب: یکی از مهم‌ترین منابع درس فیزیولوژی پزشکی که در اکثر دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شود «کتاب فیزیولوژی گایتون و هال ۲۰۱۶» است. ازآنجایی‌که مطالعه کامل این کتاب برای بسیاری از دانشجویان دشوار است، سال‌هاست که خلاصه این کتاب موردتوجه اساتید و دانشجویان قرارگرفته است. هرچند ترجمه‌های فارسی بسیاری از این کتاب در بازار وجود دارد، اما دو کتاب «چکیده فیزیولوژی گایتون هال ۲۰۱۶» و «QR خلاصه فیزیولوژی پزشکی گایتون – هال ۲۰۱۶» منابع مناسبی به شکل خلاصه برای مبحث فیزیولوژی پزشکی به شمار می‌روند.

سؤال: منبع مناسب درس بیوشیمی برای رشته مامایی چیست؟

جواب: ازآنجایی‌که درس بیوشیمی زیربنای آموختن علوم پزشکی و زیست‌شناسی است، یادگیری آن امری مهم و ضروری است. دانشجویان رشته مامایی نیز بنا به‌ضرورت آشنایی اولیه با اصول بیوشیمیایی بدن انسان نیاز است که این درس را به‌خوبی فراگیرند .دو کتاب « GBS بیوشیمی هارپر ۲۰۱۵» و « مروری بر بیوشیمی مصور هارپر ۲۰۱۵» منابع مناسبی برای تسلط بر دانش بیوشیمی هستند.

سؤال: برای تسلط بر درس اصول و فنون پرستاری و مامایی چه کتاب‌هایی بخوانیم؟

جواب: درس اصول و فنون یکی از مقدماتی‌ترین دروس تخصصی رشته پرستاری و مامایی است و یکی از مشترکات دو رشته پرستاری و مامایی به شمار می‌رود . در این درس دانشجویان اصول اولیه درمان و خدمات بالینی پرستاری از بیماران را فرامی‌گیرند. برای تسلط هر چه بیشتر و بهتر بر این درس مهم، در ادامه تعدادی از منابع مفید در این زمینه را معرفی می‌کنیم:
• اصول و فنون پرستاری – نظری و عملی، نشر اندیشه رفیع
اصول و فنون مامایی و روش کار در اتاق عمل – مهری شمسی، مریم کشاورز
اصول و فنون پرستاری (ویراست دوم) – بابک روزبهان ، شادی دهقان زاده
اصول و فنون پرستاری پوتر و پری – مترجم طاهره نجفی

سؤال: کتاب «روانشناسی عمومی و اجتماعی برای پرستار» برای چه گروهی از دانشجویان پزشکی مناسب است؟

جواب: این کتاب برای یادگیری مفاهیم کلی روانشناسی و شناخت ساختار روانشناسی انسان مناسب بوده و برای درس روانشناسی عمومی توسط اساتید معرفی می‌شود و علاوه بر رشته مامایی می‌تواند منبع مناسبی برای دانشجویان پرستاری، اتاق عمل و هوشبری باشد.

5 دیدگاه

  1. سلام،خیلی ممنون بابت معرفی کتاب ها
    ولی لطفا اجازه بدین یه نکته ای رو خدمت همه دانشجویان مامایی که ترم اول هستن بگم،دروس ترم اول اکثرا به شکل دروس علوم پایه هستن،عملا تهیه کتاب برای این دروس واجب نیست،اما خب هستن دروسی هم که لازمه کتاب براشون تهیه بکنید مثل آناتومی که نیاز به عکس هاش دارید،در این صورت می تونید اطلس کتاب های معتبر رو خریداری کنید که هم به لحاظ قیمت به صرفه تر هست و هم کاربردی تر چون فهم مطالب خیلی از این کتاب ها مشکله و عملا برای دانشجویان پزشکی ضروری هست که کامل و جامع حتی با مطالعه کتاب اونا رو بخونن،شما اگر جزوه کاملی بنویسید یا از جزوات اساتید استفاده کنید کافی هست،عزیزانی که نیاز به راهنمایی بیشتری دارن یا مطمئنم نیستن که فقط نوشتن جزوه کامل هست یا نه می تونن با دانشجویان ترم های بالاتر مشورت کنن،موفق باشید

    1. با سلام .
      پس از گذراندن دروس علوم پایه عملا دروس تخصصی آغاز میشوند . کتاب ویلیامز هم جزو همین کتب تخصصی میباشد .

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader