skip to Main Content

معرفی بهترین کتاب های بیوشیمی

کتاب افست زبان اصلی بیوشیمی لنینجر 2021 دو جلدی

بیوشیمی (Biochemistry) به کاربرد شیمی برای مطالعه فرایندهای بیولوژیکی در سطح سلولی و مولکولی گفته می‌شود. در اوایل قرن بیستم زمانی که دانشمندان شیمی، فیزیولوژی و زیست‌شناسی را برای بررسی شیمی سیستم‌های زنده ترکیب کردند، این رشته به‌عنوان یک‌رشته متمایز ظهور کرد.

به‌طورکلی می‌توان گفت، بیوشیمی ترکیبی از علم زیست‌شناسی و شیمی است. در واقع با کمک دانش شیمی، مبنای مولکولی تغییریافته در سلول‌های موجودات زنده را بررسی می‌کند.

این رشته به پایه و اساس درک همه فرایندهای بیولوژیکی تبدیل شده است و برای علل بسیاری از بیماری‌ها در انسان، حیوانات و گیاهان توضیحاتی را ارائه می‌کند.

اهداف رشته بیوشیمی

مطالعه ی بیوشیمی عمدتاً به مکانیسم‌های عملکرد مغز، تکثیر و تمایز سلولی، ارتباط درون و بین سلول‌ها و اندام‌ها، و پایه‌های شیمیایی وراثت و بیماری مربوط است . یک دانش‌آموخته بیوشیمی به دنبال تعیین نحوه عملکرد مولکول‌های خاصی مانند پروتئین‌ها، اسیدهای نوکلئیک، لیپیدها، ویتامین‌ها و هورمون‌ها است. همچنین بر تنظیم واکنش‌های شیمیایی در سلول‌های زنده نیز دقت زیادی می‌کند.

ازآنجایی‌که، بیوشیمی پایه‌ای برای درک همه فرایندهای بیولوژیکی است و در مورد علل بسیاری از بیماری‌ها در انسان، حیوان و گیاه توضیحاتی را ارائه می‌دهد؛ یک‌رشته مهم قلمداد می‌شود؛ زیرا اغلب می‌تواند راه‌هایی را برای درمان بسیاری بیماری‌ها را پیشنهاد کند.

همچنین بیوشیمی به دنبال کشف واکنش‌های شیمیایی پیچیده‌ای است که در طیف گسترده‌ای از اشکال زندگی رخ می‌دهند، این اکتشافات زمینه را برای پیشرفت‌های عملی در پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی و بیوتکنولوژی فراهم می‌کند. همچنین رشته بیوشیمی به‌عنوان گسترده‌ترین علوم پایه که شامل بسیاری از تخصص‌های فرعی مانند شیمی اعصاب، شیمی بیومکانیک، بیوشیمی بالینی، بیوشیمی فیزیکی، ژنتیک مولکولی، فارماکولوژی بیوشیمیایی و ایمونوشیمی است، شناخته می‌شود.

معرفی بهترین کتاب ‌های بیوشیمی

در ادامه ما قصد داریم تا به معرفی بهترین کتاب های بیوشیمی بپردازیم و به شما کمک کنیم تا در مورد آنها بیشتر بدانید.

البته لازم به ذکر است که درک الزامات موردنیاز برای مطالعه بیوشیمی دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد . در بیشتر موارد، شما باید کمی پیش‌زمینه در شیمی پایه داشته باشید. همچنین بهتر است دانش آماری و درک اصول شیمی آلی را در مجموعه مهارت خود داشته باشید.

۱. اصول بیوشیمی لننیجر (Lehninger)

کتاب افست زبان اصلی بیوشیمی لنینجر 2021 دو جلدی

اول‌ازهمه، ما مستقیماً با انتخاب برتر جلو می‌آمدیم. بهترین کتاب برای اکثر مردم، و همچنین بیشترین استفاده در سراسر جهان برای دوره‌های بیوشیمی، اصول بیوشیمی لننیجر است که در اصل توسط بیوشیمیست آمریکایی آلبرت ال لنینجر تالیف شده است.

کتاب اصول بیوشیمی لنینجر از مطرح‌ترین کتاب‌ها در زمینه علم بیوشیمی است. این کتاب در طی ۷ بار ویرایش توانسته کیفیت خوبی از نظر نوشتار صریح و توضیحات ساده در مورد واکنش‌های پیچیده بیوشیمیایی ارائه دهد.

کتاب بیوشیمی لنینجر در طی بیش از ۳۰ سال‌نگارش توسط نویسندگانی که به طور مشترک با هم همکاری می‌کنند، ویرایش شده است. کتاب بیوشیمی لنینجر سال‌هاست که در دانشگاه مدیسون – ویسکونسین مورد پژوهش و تدریس قرار گرفته است. به همین دلیل با اتکا به دانش زیاد و تجربه دانشجویان، این کتاب به بهترین شکل، بیوشیمی را برای دانشجویان توضیح می‌دهد و به یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه این علم تبدیل شده است.

۲. کتاب بیوشیمی هارپر

کتاب بیوشیمی هارپر تک جلدی 2023 - ترجمه دکتر محمدنژاد و پاسالار از انتشارات اندیشه رفیع
کتاب بیوشیمی هارپر تک جلدی ۲۰۲۳ – ترجمه دکتر محمدنژاد

اگر می‌خواهید بیوشیمی را به‌صورت گسترده‌ای مطالعه کنید، کتاب بیوشیمی هارپر یک انتخاب عالی است. این کتاب رفرنس اصلی دانشجویان پزشکی در دوره علوم پایه است . البته کتاب های زیادی بر پایه ی کتاب بیوشیمی هارپر برای این مقطع به عنوان رفرنس استفاده میشوند , کتاب هایی نظیر بیوشیمی هیئت مولفان که در دو جلد چاپ شده و برای بسیاری از دانشجویان مقطع علوم پایه پزشکی به عنوان رفرنس استفاده میشود در واقع برگرفته از همین کتاب بیوشیمی هارپر ۲۰۲۳ میباشد .

بیوشیمی هارپر، تأکید بر پیوند بین بیوشیمی و فهم حالات بیماری، آسیب‌شناسی بیماری و عملکرد پزشکی دارد. در واقع هارپر در این کتاب با ارائه یک نمایش کامل از نمونه‌های مرتبط با پزشکی به بررسی دقیقی از اصول بیوشیمی به‌صورت مختصر و مفید پرداخته است.

به همه دانش‌آموزان برای موفقیت در دانشکده پزشکی، توصیه می‌شود خواندن این کتاب را فراموش نکنند. کتاب بیوشیمی هارپر به‌عنوان اصلی‌ترین رفرنس درس بیوشیمی است که برای دانشجویان علوم پزشکی و دندانپزشکی در مقطع علوم پایه تدریس می‌شود.

البته ناگفته نماند کتاب بیوشیمی هارپر جزو پایه‌ای‌ترین کتاب‌های مرجعِ برای درس بیوشیمی محسوب می‌شود و همه دانشجویان علوم پزشکی در مقطع کارشناسی می‌توانند از آن استفاده کنند.

۳. کتاب بیوشیمی استرایر

بیوشیمی استرایر جلد اول | ویرایش 2019 | ترجمه دکتر محمدنژاد

کتاب سوم در لیست معرفی بهترین کتاب های بیوشیمی، نوشته استرایر است و به نام کتاب بیوشیمی استرایر در بازار نشر عرضه شده است .

این کتاب در رساندن مفاهیم بنیادین بیوشیمی و بیولوژی مولکولی بسیار موفق عمل کرده است.  مباحث آنزیمی، پروتئین و بیولوژی مولکولی در این کتاب بسیار مفهومی و جذاب توضیح داده شده،  به همین دلیل این کتاب مناسب محققینی است که در حوزه‌های بیوتکنولوژی پزشکی و کشاورزی، میکروب‌شناسی، ایمنی‌شناسی، آسیب‌شناسی، ژنتیک، تغذیه، فارماکولوژی و مهندسی تحقیق می‌کنند.

کتاب بیوشیمی استرایر در آزمون‌های ورودی برای مقاطع دکتری در بسیاری از کشورها به‌عنوان کتاب مرجع معرفی می‌شود.

۴. کتاب بیوشیمی دولین

کتاب‌ درسی بیوشیمی دولین Thomas M. Devlin، بیوشیمی سلول‌های پستانداران را مورد برررسی قرار میدهد، این کتاب در کنار مباحث اصلی به بررسی رویدادها در سطح سلولی و ارتباط آن با فرایندهای فیزیولوژیکی حیوان می‌پردازد.

کتاب بیوشیمی دولین نمونه‌هایی از بیماری‌های انسانی را که از فرایندهای بیوشیمیایی نابجا به وجود می‌آیند را بررسی می‌کند. در بین بهترین کتاب های بیوشیمی، این کتاب با تلفیقی از عکس و محتوا توانسته تا تصویر کاملی از بیوشیمی و نحوه ارتباط آن با انسان را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. به همین دلیل بیوشیمی دولین، ابزاری ضروری برای دانشجویان و متخصصان علوم پزشکی یا بهداشتی است.

۵. کتاب مبانی بیوشیمی VOET

Biochemistry, 4th Edition - Voet خرید کتاب افست بیوشیمی ووئت

کتاب Voet رویکردی زیبا و به‌روز بر پیشرفت‌های حوزه بیوشیمی دارد. این کتاب متمرکز در زیست‌شناسی ساختاری و بیوانفورماتیک است. یک ویژگی بسیار خوب این کتاب را می‌توان به گرافیک خوب آن نسبت داد که احتمالاً بهترین گرافیک را در بین تمام متون بیوشیمی موجود دارد که اگر یادگیرنده بصری باشید کتاب بیوشیمی Voet برایتان عالی است.

۶. کتاب بیوشیمی پزشکی، هیئت مولفان

بیوشیمی پزشکی هیئت مولفان - جلد اول
بیوشیمی پزشکی هیئت مولفان – جلد اول

یکی از کتاب های فارسی و تالیفی رشته بیوشیمی که از سال های خیلی دور به عنوان رفرنس مورد استفاده قرار میگرفته است کتاب بیوشیمی پزشکی هیئت مولفان است . این کتاب که توسط انتشارات آییژ به چاپ رسیده است در طول سال های اخیر بارها چاپ شده . لذا میتوان با اطمینان از محتوای کاربردی و عملی آن اطمینان داشت .

این کتاب که در دو جلد به چاپ رسیده است شامل خلاصه ای از تمامی مباحث مربوط به بیوشمی است که در تمامی کتاب زبان اصلی آمده است . برای مطالعه بیشتر این کتاب توصیه میکنیم که حتما به صفحه ی این کتاب در داخل وبسایت نشر اشراقیه مراجعه بفرمایید .

۷ – کتاب بیوشیمی از لنینجر تا استرایر

کتاب بیوشیمی از لنینجر تا استرایر

پیشنهاد آخر ما در معرفی بهترین کتاب‌ های بیوشیمی، کتاب بیوشیمی از لنینجر تا استرایر است که توسط دکتر مجید مهدوی و انتشارات خانه زیست شناسی به چاپ رسیده است . همان‌طور که از عنوان این کتاب پیداستاین کتاب خلاصه ای است از کتاب های بیوشیمی معرفو و پر بازده برای دانشجویا نعلوم پایه و مقاطع بالاتر . این کتاب عملا خلاصه ای از بهترین رفرنس های بیوشیمی را برای دانشجویان و علاقمندان به بیوشیمی فراهم میکند .

کلا م آخر

در این مقاله ما سعی کرده ایم که کتاب های پر کاربرد را برای شما جمع آوری کنیم . البته باید این مورد را متذکر شویم که چندین کتاب دیگر نیز در لیست ما برای معرفی بوده است اما از آنجا که اهمیت آنها به دلایلی کمتر از عناوین ذکر شده در این مقاله بوده اند از شرح و توصیف آنها خودداری کرده ایم . با این حال لیستی از کتاب های مهم بیوشیمی که در این مقاله به آنها پرداخته نشده ارائه میدهیم تا در صورت تمایل به صفحه این کتاب ها مراجعه و آنها را ورق بزنید .

بیوشیمی پرستاری و مامایی , سری کتاب های بیوشیمی دکتر رضا محمدی , بیوشیمی بالینی هنری دیویدسون , کتاب ضروریات بیوشیمی , گنجینه بیوشیمی , بیوشیمی دکتر احسانی – نشر پوران پژوهش

سوالات متداول

رفرنس اصلی دانشجویان علوم پایه برای درس بیوشیمی چیست ؟

Harper's Illustrated Biochemistry | کتاب بیوشیمی هارپر 2022

رفرنس اصلی معرفی شده برای دوره علوم پایه در درس بیوشیمی , کتاب بیوشیمی پزشکی هارپر است . جدیدترین ویرایش کتاب بیوشیمی هارپر که برای سال ۲۰۲۳ است به تازگی ترجمه شده است.

ضروریات بیوشیمی دکتر رضا محمدی چند جلد است ؟

کتاب ضروریات بیوشیمی دکتر محمدی در ویراست قبلی تکجلدی بوده است اما در ویرایش جدید این کتاب در ۶ جلد مجزا به چاپ رسیده است . برای آشنایی بیشتر با تمامی کتاب های دکتر محمدی میتوانید به این مقاله مراجعه کنید .

بهترین کتاب بیوشیمی شامل سوال با پاسخ تشریحی برای ارشد علوم پزشکی چه کتابی است ؟

کتاب گنجینه جامع بیوشیمی دکتر جعفرنژاد بهترین کتاب برای آمادگی آزمون ارشد در درس بیوشیمی است .

0 دیدگاه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader