skip to Main Content

هومیوپاتی چیست؟

خرید کتاب های هومیوپاتی

هانه من کیست ؟ 

بنیان گزار هومیوپاتی “دکتر ساموئل فردریش هانمان” پزشک، فیزیک‌دان ، شیمی دان معروف و یکی از بهترین زبان شناسان بود. او در “میسن” آلمان در تاریخ ١۰ آپریل ١٧۵۵ متولد شد و در تاریخ ٢ جولای ١٨۴٣ در پاریس درگذشت.
“هانمان” بعد از گرفتن مدرکش از دانشگاه ‘ارلانگن’ در سال ١٧٧٩، در زمینه‌ی پزشکی شروع به کار کرد. در واقع کل قرن ١٨ یکی از دوره‌های تئوری و فرضیه سازی درباره‌ی طبیعت بیماری و سبب و اثرشناسی آن در اروپا بود. در نتیجه به تعداد این تئوری‌ها، روش‌های درمانی متنوع و متفاوتی وجود داشت. “هانمان” از این که یک قانون مشخص و معلوم برای معالجه وجود نداشت، ناامید ودلسرد شد.

“هانمان” بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی‌اش از دانشکده‌ی پزشکی ازدواج کرد. شهرت او در زمینه‌های شیمی و پزشکی تثبیت شده بود ولی هنوز ناراضی بود. بنابراین دست از کار پزشکی کشید و همه‌ی دوستان و همکارانش را ناامید کرد.

وی در نامه‌ای به یکی از دوستانش نوشت:
«برای من بسیار دردناک بود که همیشه در تاریکی پیش روم و بیماری را بر طبق فرضیه هایی که درباره‌ی بیماری داده شده‌اند با موادی که از یک تصمیم تصادفی به دست آورده‌شده‌اند، معالجه کنم. از این رو طبابت را کنار گذاشتم،که شاید دیگر خطر صدمه زدن به بیمار را متحمل نشوم و کاملاً در کارشیمی و کارهای مربوط به ادبیات مشغول شدم.»

“هانمان” به عنوان یک شخص شریف و با صداقت تصمیم گرفت که از تظاهر به این که می‌تواند درمان کند، بپرهیزد چرا که اعتقاد داشت اصلاً درمانی صورت نمی‌گیرد.

هومیوپاتی چگونه ابداع شد ؟
هانه من سرگرم ترجمه کتاب متریامدیکا (خلاصه‌ای از عملکرد‌های عوامل درمانگر) نوشته شده توسط ‘پروفسور کولن’ از دانشگاه لندن، بود. ‘کولن’ بیست صفحه از کتابش را به نشانه‌های درمانگر پوست درخت پروئی، به نام سینکونا که امروزه به عنوان گنه گنه شناخته شده است، اختصاص داده بود و دلیل موفقیتش در درمان مالاریا را تلخی آن نام برده بود. “هانمان” با این توضیح کوتاه و ناقص راضی شد و دست به کاری فوق العاده زد. او برای چند روز عصاره‌ی پوست درخت سینکونا (گنه گنه) را دو بار در روز خورد.
مشاهدات
در ابتدا پاها و نوک انگشتانش و …. سرد شد. بی رمق و خواب آلود شده، تپش قلب گرفت، نبضش ضعیف و کوچک شد. نگرانی غیرقابل تحمل، لرزش، تعریق دست‌ها و پاها نمایان شد و بعد ضربان تند در سر و قرمزی در گونه‌ها و تشنگی ظاهر شد.

تمام این علائم که همگی از خصوصیات معمول تب نوبه‌ای است، یکی پس از پس دیگری ظاهر شدند ولی هنوز از سرمای خاص و خشونت لرزان خبری نبود. هر حمله، دو یا سه ساعت طول می‌کشید و اگر دارو دوباره تکرار می‌شد، علائم دوباره عود می‌کردند. “هانمان” مصرف سینکونا را قطع کرد و دوباره به حالت سلامتی بازگشت.
نتیجه‌گیری و استنتاج
او سینکونا را روی سایر اعضای خانواده‌اش امتحان کرد. همان اتفاقات رخ داد. دیدگان “هانمان” با همان چند آزمایش اولیه با سینکونا باز شده بود. او متوجه شد که داروها تنها با آن نیرویی که می‌توانند بیماری را ایجاد کنند، می‌توانند بیماری را درمان کنند و همان طور یک دارو می‌تواند شرایط خاص را درمان کند که می‌تواند در هنگام آزمایش روی افراد سالم شرایط خاص را ایجاد کند.

هامیوپاتی / هومیوپاتی چیست

تعریف هومیوپاتی
هومیوپاتیHomeopathy) یا “مشابه درمانی“، روش درمانی خاصی است که در آن با ایجاد تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و یا به عبارتی دیگر سیستم عصبی و روانی و یا سیستم ایمونولوژی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. به عبارت دیگر بیمار از طریق تحریک قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می‌شود.

درواقع  هر دارویی بتواند در انسان سالم ایجاد علامت کند، می‌تواند همان علامت را در فرد بیمار درمان کند.

هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته می‌شود. سازمان بهداشت جهانی به عنوان طب جایگزین و مکمل از آن نام می‌برد. طب جایگزین یعنی رشته‌هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی که حتی می‌توانند در شرایطی جایگزین درمان‌های عادی و رایج شوند.

خود درمانی روشی بر اساس هومیوپاتی و طب سوزنی

دارو های هومیوپاتی

دارو های هومیوپاتی منشا طبیعی دارند بیش از ۷۰% داروهای هومیوپاتی منشا گیاهی، حدود ۲۰ % آنها منشا معدنی ( کلسیم ، فسفر ، روی و …) و حدود ۱۰% آنها منشا جانوری ( شیر یک حیوان بخصوص یا یک نوع عسل بخصوص ودیگر ترشحات جانوری و …) دارند. در هومیوپاتی کلاسیک دارو ها را به شیوه خاصی رقیق و توانمند میکنند. طبیعی بودن دارو ها و رقت بالای آنها موجب شده که دارو های هومیوپاتی عوارض جانبی ایجاد نکنند.

روح داروهای هومیوپتی – چاپ سوم

در درمان هومیوپاتی داروهای خاصی با دوز بسیار پایین و به مقدار خیلی کم حداکثر دو یا سه بار در ماه تجویز می‌شوند. البته گاهی استثناء هم وجود دارد و در بیماری‌های فعال ممکن است، تکرار بیشتر داروها تجویز شود.  این دراروها ریشه شیمیایی ندارند و در بسیاری از کشورهای اروپایی تولید می‌شوند. برای تشخیص داروی مناسب باید تمامیت بیمار و علائم مختلف جسمی، احساسی و ذهنی او بررسی شود و سپس دارویی که کلیت علائم وی را پوشش می‌دهد، تجویز شود. ضمن اینکه داروهای هومیوپاتی فاقد عوارض جانبی ماندگار هستند.

با اینکه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بر داروهای هومیوپاتی نظارت می‌کند، نمی‌تواند ایمنی و اثربخشی آنها را به‌درستی بررسی کند؛ زیرا بسیاری از این داروها آن‌قدر با آب رقیق می‌شوند که تقریبا هیچ عارضه‌ی جانبی ندارند. بااین‌حال، استثناهایی نیز وجود دارد و این داروها ممکن است حاوی اجزای فعال مانند فلزات سنگین باشند که بسیار خطرناک است. این سازمان در سال ۲۰۱۶، درباره‌ی مصرف قرص‌ها و ژل‌های هومیوپاتی برای رشد دندان‌ها هشدار داد و اعلام کرد که این داروها ممکن است برای سلامتی کودکان خطرناک باشند.

جوهر و اساس داروهای هومیوپاتی

مطالعه و بررسی تحقیقی و بالینی یکصد داروی رایج هومیوپاتی

دارو هومیوپاتی گیبسون
 
 
پزشکان هومیوپات برای درمان حوزه وسیعی از شرایط در مراقبتهای اولیه و موارد تخصصی تعلیم می‌یابند. در مجموع پزشکان هومیوپات با استفاده از زمینه دانش پزشکی خود و در کنار سایر پزشکان و تخصصهای پزشکی و پیراپزشکی به تشخیص و درمان بیماران اقدام می کنند و در شرایط مقتضی بیماران خود را به متخصصین مربوطه ارجاع می دهند. اگرچه در استفاده بالینی، درمانگران اغلب بیمارانی با مشکلات مزمن را که پزشکی رایج نتوانسته است در حد کافی مدیریت و درمان کند، مانند آرتریت‌ها، آلرژی‌ها، بیماریهای خودایمنی یا مشکلات حاد غیرتهدیدکننده حیات مانند عفونتهای ویروسی یا تروماهای کوچک را درمان می‌کنند.

راهنمای والدین در درمان کودکان با داروهای باخوالدین ممکن است کودکان خود را برای مشکلات راجعه‌ای نظیر عفونتهای گوش میانی یا آلرژی‌ها با هدف پرهیز از استفاده مکرر از آنتی‌بیوتیک، کورتون یا درمانهای رایج مزمن نزد پزشکان هومیوپات ببرند. لازم به ذکر است که پر مصرفترین داروی سرماخوردکی در فرانسه یکی از داروهای هومئوپاتی است.

 

آیا هومیوپاتی در دنیا رایج است ؟

هم‌اکنون از هومیوپاتی درشبکه های درمانی بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به عنوان یکی از روش های اصلی در درمان بیماری های حاد و مزمن استفاده می شود و دارای مراحل آموزش اکادمیک می باشد. هم اکنون این روش درمانی در کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، آمریکا، هندوستان، پاکستان و برزیل و بسیاری از دیگر کشور ها خدمات درمانی به بیماران ارایه می‌دهد. سازمان جهان بهداشت در کتابی تحت عنوان مروری بر جایگاه طب مکمل/سنتی به تفصیل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی کشور های مختلف توضیح می دهد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که هومیوپاتی دومین سیستم پزشکی است که بصورت جهانی استفاده می‌شود و بالغ بر یک میلیارد دلار برای این شیوه درمان هزینه می‌گردد. بیست الی سی درصد پزشکان فرانسوی و آلمانی در کارهای درمانی خود از هومیوپاتی استفاده می‌کنند. در انگلیس پنج بیمارستان هومیوپاتی بخشی از سیستم بهداشتی کشور را تشکیل داده و بیش از ۳۰ درصد پزشکان عمومی این شیوه را مورد استفاده قرار می‌دهند. در آمریکا بیش از ۵۰۰ پزشک و ۵۰۰۰ غیر پزشک در کارهای درمانی از هومیوپاتی استفاده می‌کنند و ۵/۲ میلیون آمریکایی در حال حاضر داروهای هومیوپاتی را بکار می‌برند – که دو سوم آنها خود تجویز هستند – و سالانه بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در این راه صرف می‌شود.

ایران و هومیوپاتی

در تاریخ ۴/۸/۱۳۷۴ شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هومیوپاتی را یک روش درمانی شناخت و در نهایت در ۲۶/۱۰/۱۳۷۷ دستورالعمل تعیین تکلیف پزشکان هومیوپات توسط وزیر بهداشت وقت جناب آقای دکتر فرهادی به معاونت آموزشی وزارت متبوع اعلام شد و در بهمن ماه همان سال به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد. بعد از قانونمند شدن این رشته، در سال ۱۳۸۱انجمن هومیوپاتی تأسیس شد. این انجمن هم اکنون با بیش از ۳۰۰ عضو رسمی (پزشک عمومی و متخصص) و ۳۰۰ عضو افتخاری (دندانپزشک، داروساز، ماما و گروههای پزشکی) فعالیت می‌کند.

 

پیشگیری از بیماری‌ها با طب هومیوپاتی

طول درمان با هومیوپاتی چقدر است ؟ 

طول مدت این درمان به شرایط بیماری، سن بیمار و وضعیت خود بیمار بستگی دارد. به طور مثال خیلی مواقع ممکن است در یک کودک خیلی سریع درمان انجام شود، اما در یک فرد مسن که یک بیماری مزمن دارد دیرتر روند درمانی طی شود. به طور متوسط یک دهم زمانی که بیماری در فرد وجود دارد، برای درمان آن لازم است. مثلا اگر یک فرد بیماری ۲۰ ساله دارد، حداقل ۲ سال زمان برای درمان آن لازم است.
سازمان جهان بهداشت در کتابی تحت عنوان وضعیت حقوقی طب مکمل/سنتی در جهان به تفصیل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی کشورهای مختلف توضیح می‌دهد . 

 

پرسش و پاسخ در درمانهای هومیوپاتی

دیدگاه مخالفان هومیوپاتی
مخالفان عموماً باور دارند که هومیوپاتی روشی بی خطر و کم هزینه‌است اما برخی پزشکان آن را در مواردی که بیمار را گمراه نموده و از داروها و درمان رایج موجود در علم پزشکی منع می‌کند به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند، چرا که ممکن است با عدم پیگیری درمان پزشکی جان بیمار در مواردی به خطرافتد. این عده معتقدند علم روز و پزشکی کلاسیک، ادعای هومیوپاتی به عنوان درمان مؤثر پزشکی را تأئید نمی‌نماید.
همچنین معتقدند روش‌های شناخته شده مرور بر مقالات علم پزشکی، اثر هومئوپاتی را برتر از اثر دارونما یا پلاسیبو نمی‌شناسند

جالب است که اخیرا در برخی مقالات  پزشکانی که ادعای هومیوپاتی در درمان بیماران را مورد نقد قرار میدادند عنوان میکردند که به جهت اثبات این اصل که دارو های هومیوپاتی به علت رقیق بودن عملا قابلیت صدمه به بیمار را ندارند لذا چه این درمان واقعی باشد چه غیر واقعی , عملا بیمار را بهبود میدهد . لذا اخیرا در بعضی منابع از طرف پزشکان عنوان میشد که هر دارویی که هومیوپات ها برای بیماری هایی نظیر کرونا یا Covid 19 ارائه میدهند را با خیال راحت میتوان مصرف کرد چرا که نهایتا اگر اثر درمانی آن هم مورد قبول پزشکان نباشد اما اگر بیمار را به لحاظ روانی هم آماده ی بهبودی کند خودش نوعی درمان محسوب شده و عملا مثبت انپاشته میشود.

در ادامه شما عزیزان میتوانید با مراجعه به بخش هومیوپاتی که در سایت انتشارات قابل دسترسی است با تمامی کتاب های این حوزه اشنا شوید . لازم به ذکر است که نشر اشراقیه افتخار دارد که اولین و تنها ناشر تخصصی رشته ی هومیوپاتی در ایران است که از سال ۱۳۷۲ به ترجمه و چاپ کتب این رشته در ایران اقدام نموده است.

 

                                      کتاب های هومیوپاتی

 

هومیوپاتی را بشتر بشناسیم

خوشبختانه با افزایش آمار رسمی موفقیت مکاتب درمانی به‌منظور درمان و بهبود بیماری‌ها، این امکان فراهم آمده تا این شیوه‌های درمانی با اقبال بیشتری در میان مردم در سراسر جهان روبه‌رو شود. در حقیقت عوارض جانبی بسیار اندک و پتانسیل بالای این شیوه‌های درمانی در درمان بیماری‌های جسم و روح انسان است که موجب افزایش روزافزون علاقه‌مندان و دوستداران این شیوه درمانی شده است. به‌گونه‌ای که امروز بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به جای مراجعه به متخصصان طب مدرن و مصرف داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی برای درمان خود بهره‌مند شوند.
هومیوپاتی یکی از اصلی ترین رشته های پزشکی است که درمان توسط آن در سال های اخیر بین بسیاری از مردم رواج پیدا کرده است . درمان بیماری‌ها در هومیوپاتی با تجویز دارو صورت می‌گیرد. البته بهتر است به جای استفاده از لفظ دارو از فرآورده‌های هومیوپاتی استفاده کرد. این فرآورده‌ها شبیه واکسن عمل می‌کنند. به این ترتیب که با مصرف آن‌ها بدن تحریک می‌شود. در حقیقت با تحریک سیستم ایمنی، عصبی و هورمونی بدن تعادل از دست رفته به بدن باز می‌گردد. در واقع در این مدا لز درمان بدن برای آمادپی بیشتر در مقابل تهاجم خارجی آماده تر میشود .
در این شیوه، مقدار اندکی از فرآورده‌های هومیوپاتی اثرپذیری بسیاری در کنترل و درمان بیماری دارد. گاهی ۵ سی‌سی از محلول یک دارو کمک بزرگی به درمان و تسکین بیماری می‌کند. در این نوع از درمان حجم دارو چندام مسئله ی مهمی نیست بلکه عامل اصلی تحریک است که به سیستم ایمنی، عصبی و هورمونی بدن وارد می‌شود و به این ترتیب به شکل غیرمستقیم به درمان بیماری کمک می‌کند.

برای این رشته ی درمانی در ایران کتاب های متنوعی ترجمه شده که ما در زیر اصلی ترین نویسنده های این رشته را به ترتیب اهمیت قرار میدهیم . امیدواریم که با مطالعه ی کتاب های هومیوپاتی بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید . نکته ی آخر اینکه در زمینه ی هومیوپاتی اعمالی مثل خود درمانی نه تنها کارساز نیست بلکه روند درمان واقعی را طولانی تر نیز خواهد کرد . لذا به منظور درمان حتما به پزشک هومیوپات مراحعه بفرمایید

کتاب های دکتر راجان سانکاران

ویدیو درس دکتر سانکاران : Lets Talk about Talking

ویدیو درس دکتر سانکاران : Spirit Song and Sensation

کتاب های دکتر جورج ویتولکاس

0 دیدگاه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
preloader